Jak spędzać czas z dziećmi

Dzieci, które zaliczają się do tych najbardziej ruchliwych, które niemal bez przerwy roznosi energia, są wyzwaniem nawet dla najbardziej doświadczonych opiekunów. Doskonałym sposobem na spożytkowanie tych pokładów energii w sposób pożyteczny, okazuje się zorganizowanie zabawy, która zapewni dziecku zdobywanie nowych umiejętności oraz doświadczeń.

Niestety jak pokazują badania dzieci, zamiast spędzać czas na zabawie i rozwoju, nabierają negatywnych nawyków. Niemal każde dziecko codziennie ogląda telewizję, sześćdziesiąt procent z nich przeznacza na tą wątpliwą rozrywkę kilka godzin dziennie.

Wielu z opiekunów tłumaczy się brakiem czasu i koniecznością poświęcania go na pracę oraz inne niezbędne zadania. Oczywiście można by w ten sposób tłumaczyć nasze podejście w trakcie tygodnia, lecz powiedzmy sobie szczerze, w ciągu weekendów, wystarczy odrobina chęci oraz inicjatywy, aby spożytkować czas dziecka w znacznie lepszy sposób.

Dzieci najchętniej naśladują swoich rodziców, często to właśnie ten czynnik powoduje, że nabywają cech i nawyków, które nie są odpowiednimi zachowaniami w stosunku do ich wieku. Jednak możemy wykorzystać ten czynnik w sposób pozytywny, zachęcając je do nauki oraz zabawy, która zapewni im właściwy rozwój.

Ojciec może zachęcić dzieci do majsterkowania, wspólnego przygotowania karmnika czy naprawy domowego wyposażenia. Matka ma doskonałą szansę zachęcenia dzieci do pomocy w kuchni, a co za tym idzie, pomóc dzieciom wyrobić również właściwe nawyki w zakresie obowiązków domowych. Wystarczy odrobina zachęty do działa, a efekty przerosną nasze oczekiwania.

10 Responses to Jak spędzać czas z dziećmi

 1. Polikarp pisze:

  Trochę się z tym zgadzam, jednak nie całkiem

 2. Sergiusz pisze:

  Wspaniały artykuł, od dawna rozmyślałem, że to prawdziwość

 3. Wiera pisze:

  W sobotę także o tym słyszałam, to może być zajmujące.

 4. Jurata pisze:

  Zwyczajowo nie piszę komentarzy, jednak ten tekst jest nadzwyczaj fascynujący.

 5. Balbina pisze:

  Świetny artykuł, od dawna rozmyślałem, że to zgodność z rzeczywistością

 6. Miłosław pisze:

  Ale w sumie to dla mnie…

 7. Chociemir pisze:

  Doskonały artykuł, od dawna uważałam, iż to zgodność z rzeczywistością

 8. Domasława pisze:

  Fascynujące, ale ogólnie to znam ciekawsze nowości.

 9. Sofroniusz pisze:

  Raczej się z tym w pełni zgadzam, chociaż nie do końca

 10. Mścigniew pisze:

  Fajny artykuł, jednakże odczytywałem bardziej ciekawe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *