Jak wspierać rozwój intelektualny dziecka?

Rodzice wiedzą doskonale, że wspieranie rozwoju dziecka jest jedną z najlepszych metod na zapewnienie mu wspaniałej przyszłości. Jak pomóc mu w odkryciu własnych możliwości?

 

Dziecko i jego talenty: jak je odkryć?

Każde dziecko ma wrodzone talenty. Nie zawsze potrafimy je dostrzec, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważną rolę mogą one odegrać w jego dalszym życiu. Wiele osób promuje takie dary, jak talenty plastyczne czy muzyczne, nie doceniając tych, które mogą ułatwiać życie codzienne. Dar empatii, umiejętność komunikowania się z innymi czy też talenty związane z szybką analizą sytuacji często są zatem niedostrzegane i marnowane. Dlaczego? Bo ich dostrzeżenie wymaga większej wiedzy i starannej obserwacji dziecka. Eksperci związani ze Strengths Expert wiedzą jednak, że mocne i słabe strony dziecka mogą się przejawiać na wiele sposobów. Dzięki specjalnym testom oraz rozmowie z malcem są oni w stanie w porę odkryć, jakim talentem los obdarzył małego człowieka i zalecić takie metody pracy z nim, które pozwolą ów talent rozwinąć. Pozwala to na skuteczne wspieranie intelektualnego rozwoju dziecka i rekompensowanie tych strat, które wiążą się ze słabymi stronami każdego człowieka. Takie testy stają się coraz popularniejsze w Polsce. W jaki sposób ich wyniki można wykorzystać w praktyce?

Wspieranie intelektualnego rozwoju dziecka nie musi być trudne

Wiedza na temat talentów, którymi obdarzone zostało nasze dziecko, to ważna informacja. Jeśli wspierają ją specjalistyczne zalecenia co do dalszej pracy z malcem, można liczyć na wspaniałe rezultaty. Jak zatem wspierać intelektualny rozwój dziecka w oparciu o jego talenty? Oto kilka metod postępowania z dziećmi, których talenty najczęściej są ignorowane, a które mają ogromne znaczenie dla ich rozwoju intelektualnego.

Dziecko, którego mocną cechą jest troska o innych, może mieć przed sobą równie wspaniałe perspektywy, jak jego rówieśnik będący matematycznym geniuszem. Dar ten można rozwijać m.in. poprzez zachęcanie dziecka do pomagania innym w odrabianiu lekcji bądź też w społecznej pracy w schronisku dla zwierząt. Dzieci, których mocną stroną jest rywalizacja, lubią mieć wysoko ustawioną poprzeczkę. To motywuje je do działania i do osiągania coraz lepszych wyników. Jak pomóc takiemu dziecku? Mierząc wraz z nim efekty jego pracy. Codzienne zadania można tu porównać do gry, w której osiąganie coraz lepszych wyników staje się podstawą.

 

Każdy rodzic marzy o tym, by zapewnić swojemu dziecku możliwie jak najlepszy start w dorosłe życie. Dzięki pielęgnowaniu jego mocnych stron można osiągnąć wiele wspaniałych rezultatów. Konsekwentna praca, której celem będzie ich rozwój, w przyszłości zaowocuje i sprawi, że „zwykłe” dziecko stanie się człowiekiem sukcesu.

11 Responses to Jak wspierać rozwój intelektualny dziecka?

 1. Hermenegilda pisze:

  Zwyczajowo nie piszę postów, lecz ten napis jest nadzwyczaj atrakcyjny.

 2. Maryla pisze:

  przydała mi się ta informacja. Dziękuję

 3. Lubor pisze:

  też wpisze komentarz. Fajowa stronka. Pozdrawiam

 4. Żaklina pisze:

  Przyciągające, lecz ogólnie to znam ciekawsze wiadomości.

 5. Władymir pisze:

  W poniedziałek także o tym doszły mnie słuchy, to zdoła być ciekawe.

 6. Laurencja pisze:

  Super artykuł, od dawna sądziłam, iż to prawdziwość

 7. Rygobert pisze:

  W czwartek też o tym doszły mnie słuchy, to może być zajmujące.

 8. Eulogiusz pisze:

  Przyciągające, ale ogólnie to znam bardziej interesujące wiadomości.

 9. Wolmar pisze:

  Hej pozdrawiam wszystkich, fajowa strona.

 10. Mokij pisze:

  również napisze komentarz. Szałowa stronka. Wszystkich pozdrawiam

 11. Żytomir pisze:

  też napisze komentarz. Fajowa stronka. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *